Românii cumpără tot mai multe mașini la mâna a doua. Mașinile second hand, un pericol pe șosele

23 iulie 2021  |  05:40  |  👁 804 Vizualizari


România începe, din nou, să fie sufocată de mașini second-hand. De la începutul anului, patru din cinci autoturisme înmatriculate au fost la mâna a doua. Comercianții spun că românii nu au suficienți bani ca să-şi cumpere o mașină nouă. În prezent, din cinci mașini care circulă la noi, două sunt mai vechi de 17 ani. Asta înseamnă poluare, iar în multe cazuri vorbim şi despre defecte ascunse care pot duce la tragedii pe drumuri.

De la începutul anului, în România, au fost înmatriculate aproape 200.000 de autoturisme rulate. Numărul lor e de patru ori mai mare decât cel al mașinilor noi, înmatriculate, arată statisticile oficiale. De exemplu, Direcția de Înmatriculări București a suplimentat personalul de la ghișee, pentru a face față numărului tot mai mare de solicitări.

Director, Serviciul Regim Permise Conducere şi Înmatriculări Vehicule: Față de anul trecut, care nu poate constitui un an de referință din cauza contextului pandemic, se remarcă o creșterede aproximativ 30%. Dar dacă ne raportam la situația anterioară pandemiei ne apropiem de cifrele de referință ale anului 2019.

Comercianții spun că odată cu pandemia clienții nu și-au mai permis o mașină nouă.

sursa: stiri.tvr.ro

Distribuie:

Ne puteti gasi si pe Facebook!

Dati-ne un LIKE si fiti la curent cu ultimele articole.