Conducerea Primăriei Ploiești a cerut suspendarea plăților către directorii de școli, pentru a prioritiza serviciile de termoficare.

24 februarie 2023  |  10:16  |  👁 475 Vizualizari


Primăria Ploieşti a decis suspendarea tuturor plăţilor la nivelul unităţilor de învăţământ din municipiu până la finalul lunii februarie, pentru a se asigura că va avea suficiente lichidităţi în bugetul local pentru a finanţa sistemul centralizat de încălzire. Circulara prin care se transmite această măsură a fost semnată de primarul Andrei Volosevici, care a susţinut că ea nu va afecta activităţile curente ale şcolilor şi grădiniţelor.

Directorii de şcoli au fost instruiţi să nu efectueze nicio plată prin virament sau numerar în această perioadă şi să prezinte o situaţie detaliată a facturilor de utilităţi neachitate, pentru a prioritiza plăţile în consecinţă. Primarul Volosevici a explicat că măsura este temporară şi că fondurile alocate bursei elevilor vor rămâne disponibile.

În şedinţa Consiliului Local Ploieşti de joi, primarul a declarat că suspendarea plăţilor a fost necesară pentru a se asigura că există suficienţi bani pentru a plăti gazele necesare funcţionării sistemului de încălzire centralizat. El a adăugat că analiza efectuată de autorităţi arată că nu există nicio întârziere la plata utilităţilor şi că nicio instituţie de învăţământ nu va fi pusă în pericol.

„Este foarte simplu de verificat în Trezorerie, deschiderea era făcută pe 218.000 de lei, nicio sumă nu a fost retrasă de maniera în care copiii să nu aibă bursele şi CES-ul plătit”, a declarat primarul în timpul şedinţei de joi a CL.

Consiliul Local a aprobat, de asemenea, plata unui nou avans la subvenţie şi acordarea unui împrumut rambursabil într-un an către Termo Ploieşti, pentru a asigura gazele necesare sistemului de încălzire centralizat. Plăţile trebuie făcute până vineri, iar Trezoreria nu lucrează în weekend, astfel că operatorul de termoficare va putea avea gazele asigurate până luni inclusiv.

În ciuda acestei decizii, primarul Volosevici a ţinut să sublinieze că activităţile curente ale şcolilor şi grădiniţelor nu vor fi afectate.

Distribuie:

Ne puteti gasi si pe Facebook!

Dati-ne un LIKE si fiti la curent cu ultimele articole.