CM Qatar 2022, Program. Când au loc meciurile, orele de disputare și stadioanele

18 noiembrie 2022  |  10:15  |  👁 116 Vizualizari


La această ediție a CM vor fi 64 de meciuri, echipele fiind împărțite în opt grupe, a câte patru echipe. Primele două echipe clasate în fiecare grupă se vor califica în faza optimilor de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.

Fazele grupelor sunt programate în perioada 20 noiembrie – 2 decembrie. Optimile de finală se vor juca în 3-6 decembrie, sferturile se vor disputa pe 9 și 10 decembie, iar seminfinalele, pe 13 și 14 decembrie.

Finala Campionatului Mondial de Fotbal din Qatar va avea loc pe 18 decembrie, iar finala mică, ce va stabili ocupanta locului 3, se va juca pe 17 decembrie.

Stadioanele pe care se vor desfășura partidele

Atedioanele au o capacitate între 40.000 şi 80.000 de locuri, fiind construite special de statul Qatar pentru CM 2022, designul acestora reflectând aspecte culturale şi istorice ale ţării gazdă.

Cea mai mare arenă este Lusail Stadium, aflată în oraşul Lusail, la 15 kilometri de Doha, capacitatea sa ridicându-se la 80.000 de locuri. Acesta va găzdui partide din toate fazele turneului final, precum şi finala programată la 18 decembrie.

Celelalte arene sunt:

– Al Bayt Stadium (capacitate – 60.000 locuri, oraş – Al Khor),

– Stadium 974 (capacitate – 40.000 locuri, oraş – Doha),

– Al Thumama Stadium (capacitate – 40.000 locuri, oraş – Doha),

– Khalifa Int Stadium (capacitate – 40.000 locuri, oraş – Doha),

– Ahmad Bin Ali Stadium (capacitate – 40.000 locuri, oraş – Al Rayyan),

– Education City Stadium (capacitate – 40.000 locuri, oraş – Al Rayyan),

– Al Janoub Stadium (capacitate – 40.000 locuri, oraş – Al Wakrah).

Programul partidelor și ora de desfășurare:

Duminică, 20 noiembrie

Qatar – Ecuador – Stadionul Al Bayt (18:00)

Luni, 21 noiembrie

Grupa A

Senegal – Țările de Jos – Stadionul Al Thumama (18:00)

Grupa B

Anglia – Iran – Stadionul Internațional Khalifa (15:00)

SUA – Țara Galilor – Stadionul Ahmad Bin Ali (21:00)

Marți, 22 noiembrie

Grupa C

Argentina – Arabia Saudită – Stadionul Lusail (12:00)

Mexic – Polonia — Stadionul 974 (18:00)

Grupa D

Danemarca – Tunisia – Stadionul Education City (15:00)

Franța – Australia – Stadionul Al Janoub (21:00)

Danemarca, echipament special la Cupa Mondială 2022. Echipa va „protesta” față de țara-gazdă, Qatar

miercuri, 23 noiembrie

Grupa E

Germania – Japonia – Stadionul Internațional Khalifa (15:00)

Spania – Costa Rica – Stadionul Al Thumama (18:00)

Grupa F

Maroc – Croația – Stadionul Al Bayt (12:00)

Belgia – Canada – Stadionul Ahmad Bin Ali, (21:00)

joi, 24 noiembrie

Grupa G

Elveția – Camerun – Stadionul Al Janoub (12:00)

Brazilia – Serbia – Stadionul Lusail (21:00)

Grupa H

Uruguay – Coreea de Sud – Stadionul Education City (16:00)

Portugalia – Ghana — Stadionul 974 (19:00)

Vineri, 25 noiembrie

Grupa A

Qatar – Senegal – Stadionul Al Thumama (15:00)

Olanda – Ecuador – Stadionul Internațional Khalifa (18:00)

Grupa B

Țara Galilor – Iran – Stadionul Ahmad Bin Ali (12:00)

Anglia – SUA – Stadionul Al Bayt, (21:00)

Sâmbătă, 26 noiembrie

Grupa C

Polonia – Arabia Saudită – Stadionul Education City (15:00)

Argentina – Mexic – Stadionul Lusail (21:00)

Grupa D

Tunisia – Australia – Stadionul Al Janoub (12:00)

Franța – Danemarca — Stadionul 974 (18:00)

Duminică, 27 noiembrie

Grupa E

Japonia – Costa Rica – Stadionul Ahmad Bin Ali (12:00)

Spania – Germania – Stadionul Al Bayt (21:00)

Grupa F

Belgia – Maroc – Stadionul Al Thumama (15:00)

Croația – Canada – Stadionul Internațional Khalifa (18:00)

Luni, 28 noiembrie

Grupa G

Camerun – Serbia – Stadionul Al Janoub (12:00)

Brazilia – Elveția — Stadionul 974 (18:00)

Grupa H

Coreea de Sud – Ghana – Stadionul Education City (15:00)

Portugalia – Uruguay – Stadionul Lusail (21:00)

Marți, 29 noiembrie

Grupa A

Olanda – Qatar – Stadionul Al Bayt (18:00)

Ecuador – Senegal – Stadionul Internațional Khalifa (18:00)

Grupa B

Iran – SUA – Stadionul Al Thumama (21:00)

Țara Galilor – Anglia – Stadionul Ahmad Bin Ali (21:00)

Miercuri, 30 noiembrie

Grupa C

Polonia – Argentina — Stadionul 974 (21:00)

Arabia Saudită – Mexic – Stadionul Lusail (21:00)

Grupa D

Australia – Danemarca – Stadionul Al Janoub (18:00)

Tunisia – Franța – Stadionul Education City (18:00)

joi, 1 decembrie

Grupa E

Japonia – Spania – Stadionul Internațional Khalifa (21:00)

Costa Rica – Germania – Stadionul Al Bayt (21:00)

Grupa F

Croația – Belgia – Stadionul Ahmad Bin Ali (18:00)

Canada – Maroc – Stadionul Al Thumama (18:00)

Vineri, 2 decembrie

Grupa G

Serbia – Elveția — Stadionul 974 (21:00)

Camerun – Brazilia – Stadionul Lusail (21:00)

Grupa H

Ghana – Uruguay – Stadionul Al Janoub (18:00)

Coreea de Sud – Portugalia – Stadionul Education City (18:00)

Optimile de finală

Sâmbătă, 3 decembrie

Meciul 49 – Câștigătorul grupei A – vicecampionul Grupei B – Stadionul Internațional Khalifa (17:00)

Meciul 50 – Câștigătorul grupei C – vicecampionul din Grupa D – Stadionul Ahmad Bin Ali (21:00)

Duminică, 4 decembrie

Meciul 51 – Câștigătorul grupei B – vicecampionul Grupei A – Stadionul Al Bayt (21:00)

Meciul 52 – Câștigătorul grupei D – vicecampionul grupei C – Stadionul Al Thumama (17:00)

Luni, 5 decembrie

Meciul 53 – Câștigătorul grupei E – vicecampionul Grupei F – Stadionul Al Janoub, (17:00)

Meciul 54 — Câștigătorul grupei G – vicecampionul Grupei H — Stadionul 947, (21:00)

Marți, 6 decembrie

Meciul 55 – Câștigătorul grupei F – vicecampionul Grupei E – Stadionul Education City (17:00)

Meciul 56 – Câștigătorul grupei H – vicecampionul Grupei G – Stadionul Lusail (21:00)

Sferturile de finală

Vineri, 9 decembrie

Meciul 57 – Câștigătoarea meciului 49 – Câștigătoarea meciului 50

Meciul 58 – Câștigătoarea meciului 53 – Câștigătoarea meciului 54

Sâmbătă, 10 decembrie

Meciul 59 – Câștigătoarea meciului 51 – Câștigătoarea meciului 52

Meciul 60 – Câștigătoarea meciului 55 – Câștigătoarea meciului 56

Semifinale

Marți, 13 decembrie

Câștigătoarea meciului 57 – Câștigătoarea meciului 58

Miercuri, 14 decembrie:

Câștigătoarea meciului 59 – Câștigătoarea meciului 60

Finala

Duminică, 18 decembrie (ora 21:00)

Cum arată grupele de la Campionatul Mondial de Fotbal

Grupa A

Qatar

Ecuador

Senegal

Olanda

Grupa B

Anglia

Iran

SUA

Țara Galilor

Grupa C

Argentina

Arabia Saudită

Mexic

Polonia

Grupa D

Franța

Australia

Danemarca

Tunisia

Grupa E

Spania

Costa Rica

Germania

Japonia

Grupa F

Belgia

Canada

Maroc

Croația

Grupa G

Brazilia

Serbia

Elveția

Camerun

Grupa H

Portugalia

Ghana

Uruguay

Coreea de Sud

Meciurile de la CM 2022 vor fi transmise în totalitate de televiziunea publică. Astfel, meciurile vor putea fi urmărite  pe TVR 1 (și pe TVR 2, ocazional), iar online, pe tvrplus.ro.

SURSAhttps://www.dcnews.ro/cm-qatar-2022-program-cand-au-loc-meciurile-orele-de-disputare-si-stadioanele_895443.html

Distribuie:

Ne puteti gasi si pe Facebook!

Dati-ne un LIKE si fiti la curent cu ultimele articole.