Alertă cu bombă pe aeroportul Henri Coandă din București

29 aprilie 2022  |  06:20  |  👁 277 Vizualizari


Alarmă pe aeroportul Otopeni, unde o cursă care trebuia să decoleze a fost amânată din cauza unei alerte cu bombă. Se fac verificări atât în interiorul aeronavei cât și în exterior. Pasagerii sunt debarcați și verificați.

Un apel anomin la 112 a fost dat în această dimineață, în jurul orei 06.00. Persoana semnala că un avion care urma să decoleze de pe aeroportul Henri Coandă București va exploda, se arată într-un comunicat al instituției.

S-a instituit o celulă de criză formată din specialiști din cadrul Serviciului Român de Informatii și polițiștii de la Transporturi Aeriene și Frontieră.

În prezent, toți pasagerii din aeronavă sunt debarcați și verificați, precum și bagajele acestora, de către o echipă pirotehnică din cadrul Serviciului Român de Informații.

sursa: stiri.tvr.ro

Distribuie:

Ne puteti gasi si pe Facebook!

Dati-ne un LIKE si fiti la curent cu ultimele articole.