Liverpool a devenit matematic campioana Angliei, pentru prima dată după 30 de ani. Echipa lui Jurgen Klopp câștigă al 19-lea titlu din istoria clubului

26 iunie 2020  |  08:09  |  👁 76 Vizualizari

Liverpool a devenit campioana Angliei pentru prima dată după 30 de ani. Echipa lui Jurgen Klopp și-a adjudecat matematic titlul, după ce echipa Chelsea a învins cu 2-1 pe Manchester City şi nu o mai poate ajunge în clasament pe Liverpool.

Liverpool a devenit joi seara campioana Angliei. Echipa lui Jurgen Klopp nu mai poate fi ajunsă în clasament după ce echipa Chelsea a învins cu 2-1 pe Manchester City pe Stamford Bridge. Pulisic a deschis scorul în prima repriză, pentru ca De Bruyne să egaleze după o lovitură liberă superbă. Fernandinho a făcut henţ pe linia porţii, a fost eliminat, iar Willian a transformat penalty-ul care a decis partida.

În urma acestei victorii a lui Chelsea, Manchester City este la 23 de puncte de Liverpool cu 7 etape înainte de final. Astfel, Liverpool şi-a adjudecat matematic titlul cu numărul 19 din istoria clubului şi primul după o pauză de 30 de ani.