Formula 1: Max Verstappen (Red Bull) a câştigat in extremis la Abu Dhabi şi a cucerit primul său titlu de campion mondial. Mercedes a contestat rezultatul cursei

13 decembrie 2021  |  06:58  |  👁 91 Vizualizari

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), în vârstă de 24 de ani, a cucerit primul său titlu de campion mondial la Formula 1, învingându-l pe rivalul său Lewis Hamilton (Mercedes) în ultimul tur al ultimului Grand Prix al sezonului, duminică la Abu Dhabi, informează AFP, preluat de Agerpres. Echipa de Formula 1 Mercedes a contestat oficial rezultatul cursei, au anunţat organizatorii, citaţi de AFP.

Până în ultimul tur, titlul părea să fie promis lui Hamilton, aflat la conducerea cursei. Dar o violentă ieşire în decor a canadianului Nicholas Latifi (Williams), cu cinci tururi înainte de sosire, a schimbat complet datele problemei.

În timp ce monopostul lui Latifi era degajat de pe pistă, cursa a fost plasată sub drapel galben şi în momentul în care comisarii de cursă au reluat startul, Hamilton şi Verstappen s-au aflat roată lângă roată.

Olandezul nu a lăsat să-i scape ocazia de a-l dubla pe Hamilton, profitând de un schimb de pneuri recent, contrar pilotului britanic.

„Este o nebunie, în sfârşit am avut noroc. Vreau să retrăiesc asta cu echipa mea pentru următorii zece sau 15 ani”, a declarat Verstappen.

Mercedes a depus două reclamaţii privind maniera în care s-a desfăşurat perioada maşinii de securitate pe finalul cursei, care i-a permis lui Verstappen să treacă în avantaj în faţa lui Hamilton în ultimul tur.

Titlul mondial la constructori a revenit Mercedes.

Clasamentul oficial al MP de la Abu Dhabi, ultima etpă a Campionatului Mondial de Formula 1:

15. Sergio Perez (Mexic/Red Bull-Honda) abandon

Cel mai bun tur în cursă: Max Verstappen (Olanda/Red Bull-Honda) 1:26,103 în turul 40 (medie orară: 220,800 km)

Abandonuri:

Kimi Raikkonen (Finlanda/Alfa Romeo Racing-Ferrari): problemă mecanică în turul 26

George Russell (Marea Britanie/Williams-Mercedes): problemă mecanică în turul 27

Antonio Giovinazzi (Italia/Alfa Romeo Racing-Ferrari): problemă mecanică în turul 34

Nicholas Latifi (Canada/Williams-Mercedes): accident în turul 51

Nu a concurat: Nikita Mazepin (Rusia/Haas-Ferrari), testat pozitiv la Covid-19.

sursa: stiri.tvr.ro