Cea mai fierbinte dimineață de 28 iulie de când fac meteorologii măsurători în România

28 iulie 2021  |  10:46  |  👁 396 Vizualizari


Și este anunțatcod portocaliu de caniculă în 7 județe din sudul țării, inclusiv București, unde temperatura a trecut de 36 de grade încă de dimineață.

Meteorologii anunță disconfort termic ridicat în aproape toată țara, iar alte 34 de județe sunt sub cod galben de zăpușeală în următoarele 3 zile. Vorbim de temperaturi ce vor ajunge până la 40 de grade la umbră.

La 38 de stații meteo din țară s-au depășit recordurile de temperatură. Se resimt 40 de grade la prânz în București din cauza umidității mari din aer. De altfel, Capitala este considerată o insulă de căldură.

Pe lângă umiditatea mare din aer, contribuie la creșterea disconfortului termic și numărul mare de mașini din trafic, poluarea și lipsa zonelor cu vegetație. Simți că te sufoci când ieși din casă și, atenție, nu azi va fi cea mai caldă zi, de mâine va fi chiar mai rău.

Distribuie:

Ne puteti gasi si pe Facebook!

Dati-ne un LIKE si fiti la curent cu ultimele articole.