Când vom renunța la masca de protecție în spațiile deschise

10 mai 2021  |  04:56  |  👁 575 Vizualizari


Ministrul sănătății, Ioana Mihăilă, a declarat, duminică, că masca de protecție ar putea să nu mai fie obligatorie și în spațiile deschise înainte de 1 septembrie, relatează News.ro. În urmă cu câteva zile, premierul Florin Cîțu a spus că o decizie în acest sens poate fi luată la începutul lunii august.

„Cred că încă înainte de luna septembrie am putea să începem să renunţăm la mască în spaţiile deschise. Vom vedea eventual dacă vom corela şi cu numărul şi procentul de persoane vaccinate din localitatea respectivă şi cred că ar fi un bun stimulent să facem aşa, ca să se simtă şi autorităţile locale, dar şi cetăţenii care locuiesc într-o anumită localitate, motivaţi să se vaccineze”, a declarat Ioana Mihăilă, la emisiunea Insider Politic de la Prima Tv. Ministrul Sănătății a spus că nu vrae să dea date exacte, „pentru că depinde de mai mulţi factori care nu sunt numai în controlul autorităţilor ”. În spații închise, masca de protecție nu va dispărea însă în acest an, a punctat ministrul. În urmă cu câteva zile, premierul Florin Cîțu a afirmat că o decizie privind portul măștii în spații deschise poate fi luată la 1 august, în funcție de numărul persoanelor vaccinate. „Aş aştepta 1 august pentru acest lucru. Depinde cum se mișcă lucrurile, dar aș vrea să ne uităm la 1 august pentru renunțarea la purtatul măștii”, a afirmat premierul Cîțu, pe 4 mai. Până acum, au fost anunțate mai multe propuneri privind măsurile de relaxare de la 1 iunie, printre care și renunțarea măștii la plajă sau în drumeții.

Distribuie:

Ne puteti gasi si pe Facebook!

Dati-ne un LIKE si fiti la curent cu ultimele articole.