O femeie din Neamț a găsit un pui de pisică abandonat, la marginea unei păduri. Ce surpriză a avut când l-a dus la veterinar

25 iunie 2026  |  17:35  |  👁 49 Vizualizari


O femeie din județul Neamț a găsit la marginea unei păduri un pui de pisică abandonat, pe care l-a dus la veterinar. În județul Mureș, o femeie a găsit un pui de pisică asemănător, a cărui mamă a fost călcată de mașină. Odată ce salvatoarele au dus puii la veterinar, au avut parte de o surpriză: nu erau pisici domestice, ci sălbatice.

A doua șansă la viață pentru puii de pisică sălbatică

Doi pui de pisică sălbatică au fost găsiți, unul în Neamț și unul în Mureș, după ce au fost abandonați și riscau să moară. Unul dintre ei a fost descoperit la marginea unei păduri din județul Neamț, iar celălalt a fost salvat în județul Mureș, după ce mama sa a fost călcată de o mașină, potrivit ProTv.

Salvatoarele au acționat rapid și au dus puiul găsit la veterinar, cu gândul că au în brațe o pisică domestică, obișnuită. În urma analizelor efectuate, medicii au confirmat că este vorba de puii unei pisici sălbatice. Cele două feline, care nu au mai mult de două luni, sunt puțin agresive, dar simpatice și vioaie. 

Puii se vor reuni curând la un Centru de Reabilitare din județul Vrancea, iar după o perioadă de timp în care medicii îi vor îngriji și vor determina că sunt suficient de pregătiți să se descurce singuri, aceștia vor fi eliberați în sălbăticie. 

Câte pisici sălbatice trăiesc în România

Pisica sălbatică (Felis silvestris), o specie fascinantă și greu de observat își duc existența discretă în pădurile României, fiind un indicator al unui mediu natural sănătos și sălbatic, potrivit

Mai multe pentru tine

Deși este un animal protejat la nivel internațional și se estimează că populația din România ar fi destul de numeroasă, în jur de de exemplare, observarea sa în mediul natural reprezintă o raritate, dar și o bucurie pentru pasionații de natură.

Distribuie:

Ne puteti gasi si pe Facebook!

Dati-ne un LIKE si fiti la curent cu ultimele articole.