Mihaela Bilic a surprins o discuție savuroasă într-un magazin. Ce au spus două vânzătoare despre pâine și slăbit: „Am privit-o cu drag”

23 iunie 2026  |  05:50  |  👁 25 Vizualizari


Mihaela Bilic a publicat pe pagina sa de Facebook o poveste amuzantă și sinceră despre relația românilor cu pâinea, unul dintre alimentele care provoacă cele mai multe dileme atunci când vine vorba despre diete și slăbit.

Medicul nutriționist a povestit cum o simplă vizită într-un supermarket de cartier s-a transformat într-o experiență care i-a confirmat încă o dată cât de greu este pentru mulți oameni să renunțe la produsele de panificație.

Discuția dintre două vânzătoare care i-a atras atenția

Potrivit Mihaelei Bilic, totul s-a petrecut aproape de ora închiderii, când cele două vânzătoare din magazin stăteau de vorbă în lipsa clienților.

„Fără să vreau, prind un schimb de replici și zâmbesc: era despre slăbit”, a scris aceasta.

Una dintre femei încerca să își încurajeze colega pentru că mănâncă legume.

Foarte bine că mănânci legume, astea nu îngrașă!”, i-a spus aceasta.

Răspunsul a venit imediat:

Da, dar le mănânc cu pâine”, a recunoscut cealaltă.

Replica a fost urmată de o observație fermă din partea colegei sale:

„Foarte rău, uită-te la mine, sunt în a 3-a zi fără pâine și se cunoaște!”

Mihaela Bilic spune că nu a mai aflat continuarea discuției, deoarece s-a îndreptat chiar spre raionul de pâine.

Nutriționista căuta o pâine albă cu maia

Ajunsă la raft, specialistul în nutriție a început să caute un produs pe care îl cumpără în mod obișnuit.

Știam că au o pâine care îmi place și scotoceam pe raft s-o găsesc”, a povestit ea.

Observând că nu găsește produsul dorit, una dintre vânzătoare s-a apropiat pentru a-i oferi ajutor.

„Aveați o pâine albă cu maia și nu o găsesc”, i-a spus Mihaela Bilic.

Femeia a încercat să îi recomande alte variante.

„Luați din asta integrală sau cu semințe, tot cu maia este.”

Cu toate acestea, nutriționista a răspuns fără ezitare:

„O vreau pe cea albă.”

Surprinsă de alegere, vânzătoarea a întrebat-o:

„Da de ce, e mai bună?”

„Tuturor ne place pâinea albă”

Mihaela Bilic mărturisește că și-a dat seama imediat ce aștepta interlocutoarea de la ea.

„Am privit-o cu drag pentru că mi-am dat seama că spera să afle de la mine secretul pâinii care nu îngrașă, strategia prin care ar putea să mănânce făinoase și să slăbească.”

Nutriționista i-a explicat că alegerea sa nu are legătură cu vreo proprietate specială a produsului, ci pur și simplu cu preferințele personale.

„Toată pâinea e la fel, dar mie îmi place aia albă pentru că nu e densă, are gust mai bun și coajă mai groasă”, a explicat aceasta.

La finalul conversației, vânzătoarea i-a oferit și explicația pentru care produsul lipsea de pe raft.

„Veniți mâine pe la prânz ca să prindeți, asta albă se vinde repede.”

Replica a determinat-o pe Mihaela Bilic să tragă o concluzie simplă:

„Vedeți doamnă, tuturor ne place pâinea albă!”

În încheierea postării, medicul nutriționist a transmis un mesaj cu care mulți dintre urmăritorii săi s-au identificat.

„Nu căutați vreo filozofie în povestea mea, am vrut doar să vă confirm, dacă mai era nevoie, că tuturor ne e greu când vine vorba de slăbit. Și de renunțat la pâine.”

Distribuie:

Ne puteti gasi si pe Facebook!

Dati-ne un LIKE si fiti la curent cu ultimele articole.