Laboratorul de Radioterapie chiar se face. Bogdan Toader: Laboratorul de Radioterapie Ploiești prinde contur prin parteneriatul Consiliului Județean Prahova cu Municipiul Ploiești
11 august 2020 | 12:51 | 👁 745 Vizualizari
Consiliul Județean Prahova a decis alocarea de fonduri necesare demarării lucrărilor pentru construirea Laboratorului de radioterapie al Spitalului Municipal Ploiești.
Președintele Consiliului Județean Prahova, Bogdan Toader, a anunțat un nou parteneriat cu municipiul Ploiești: ”…având în vedere dificultățile bugetare ale municipiului Ploiești, Consiliul Județean Prahova a decis susținerea demersurilor viceprimarului Cristian Mihai Ganea și a alocat fondurile necesare demarării lucrărilor pentru construirea Laboratorului de radioterapie al Spitalului Municipal Ploiești.”
De asemenea, președintele CJ Prahova, Bogdan Toader, a menționat faptul că termenul de execuție al lucrării este de 12 luni, iar imobilul va fi format din două buncăre de radioterapie cu cameră de comandă, un buncăr pentru brahiterapie, un computer tomograf simulator cu cameră de comandă, cu ajutorul căruia sunt stabilite cu precizie zonele care urmează să fie iradiate, dar şi cabinete pentru medici și saloane destinate spitalizării de zi.