Aflați nominalizările pentru anul teatral 2018

În cadrul celei de-a 27-a gale a premiilor UNITER, actorii Maia Morgenstern şi Florin Piersic vor fi recompensaţi pentru întreaga activitate.

Nominalizările pentru anul teatral 2018 sunt:

Debut:

• Florin Aioane, pentru rolul Euphemos din spectacolul „Medea`s Boys”, dramaturgia Ionuţ Sociu şi fragmente din „Medeea” de Euripide, regia Andrei Măjeri, Apollo111, Bucureşti

• Blanca Doba, pentru rolul Teo din spectacolul „Fata Morgana”, de Dumitru Solomon, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, Teatrul Dramaturgilor Români, Bucureşti

• Andreea Tecla şi Mădălina Niculae, pentru scenografia spectacolului „R.U.R”, de Karel Čapek, regia Vlad Cristache, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu, secţia germană

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

• „Lupoaica”, de Giovanni Verga, adaptarea radiofonică Domnica Ţundrea, regia artistică Vasile Manta, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

• „Pădurea spânzuraţilor”, de Liviu Rebreanu, dramatizarea radiofonică şi regia artistică Gavriil Pinte, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

• „UNDEva în ’28”, de Ilinca Stihi (ep. 1-11), regia artistică Ilinca Stihi, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV:

• „Apostolul Bologa”, adaptarea după „Pădurea spânzuraţilor”, de Liviu Rebreanu, regia Dominic Dembinski, producţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de Producţie a TVR)

• „Circul Matteo”, scenariul şi regia artistică Alexandru Lustig, producţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de Producţie a TVR)

• „Dezertorul”, după Mihail Sorbul, adaptarea pentru televiziune şi regia Silviu Jicman, producţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de Producţie a TVR)

Premiul pentru critică de teatru:

• Oltiţa Cîntec

• Călin Ciobotari

• Cristina Modreanu

Cea mai bună scenografie:

• Dragoş Buhagiar, pentru scenografia spectacolului „Povestea prinţesei deocheate”, scenariul de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

• Adriana Grand, pentru scenografia spectacolului „Zbor deasupra unui cuib de cuci”, de Dale Wasserman, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis, Bucureşti

• Cosmin Florea, pentru scenografia spectacolului „Pădurea spânzuraţilor”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia şi universul sonor Radu Afrim, Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

• Natalia Călin, pentru rolul Doamna Bologa din spectacolul „Pădurea spânzuraţilor”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia şi universul sonor Radu Afrim, Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti

• Sabrina Iaşchievici, pentru rolul Maşa din spectacolul „Pescăruşul”, de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, UNTEATRU, Bucureşti

• Mirela Oprişor, pentru rolul Stella din spectacolul „Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga, Teatrul Metropolis, Bucureşti

Cel mai bun actor în rol secundar:

• Richard Balint, pentru rolul Mr. Lockhart din spectacolul „Navigatorul”, de Conor McPherson, regia Cristian Juncu, Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”

• Alexandru Jitea, pentru rolul Mitch din spectacolul „Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga, Teatrul Metropolis, Bucureşti

• Ionuţ Vişan, pentru rolul Medvedenko din spectacolul „Pescăruşul”, de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, UNTEATRU, Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol principal:

• Claudia Ieremia, pentru rolul Arkadina din spectacolul „Pescăruşul”, de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, UNTEATRU, Bucureşti

• Ofelia Popii, pentru rolurile Seigen şi Shinnobu Sota din spectacolul „Povestea prinţesei deocheate”, scenariul Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

• Ana Ularu, pentru rolul Marianne din spectacolul „Constelaţii”, de Nick Payne, regia Radu Iacoban, Teatrul ACT, Bucureşti

Cel mai bun actor în rol principal:

• Andrei Huţuleac, pentru rolul Randle P. McMurphy din spectacolul „Zbor deasupra unui cuib de cuci”, de Dale Wasserman, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis, Bucureşti

• Emilian Oprea, pentru rolul Trigorin din spectacolul „Pescăruşul”, de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, UNTEATRU, Bucureşti

• Alexandru Potocean, pentru rolul Apostol Bologa din spectacolul „Pădurea spânzuraţilor”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia şi universul sonor Radu Afrim, Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti

Cea mai bună regie:

• Alexandru Darie, pentru regia spectacolului „Coriolanus”, de William Shakespeare, Teatrul Bulandra, Bucureşti

• Victor Ioan Frunză, pentru regia spectacolului „Zbor deasupra unui cuib de cuci”, de Dale Wasserman, Teatrul Metropolis, Bucureşti

• Tompa Gábor, pentru regia spectacolului „Neguţătorul din Veneţia”, de William Shakespeare, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Cel mai bun spectacol:

• „Pădurea spânzuraţilor”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia şi universul sonor Radu Afrim, Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti

• „Pescăruşul”, de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, UNTEATRU, Bucureşti

• „Povestea prinţesei deocheate”, scenariul de Silviu Purcărete, inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Related posts

Leave a Comment

2 × 3 =